Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje
Obor Výroba chodských dud (a dalších drobných lidových hudebních nástrojů)
Ing. Jaromír Konrady, Plzeň
Ing. Jaromír Konrady pochází ze slavného chodského rodu dudáků a výrobců dud Konrádyů. Narodil se v Domažlicích. Vyučil se v oboru truhlář a opravář hudebních nástrojů, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze (1961–1965) a Vysokou školu lesnickou a dřevařskou ve Zvolenu (Ing., 1974–1975). Po skončení pracoval v závodu Ligna, ve Výzkumném a vývojovém ústavu dřevařském Praha (1967–1975), ve Škodě Plzeň (1975–1991), později v truhlářském družstvu a dřevařském podniku.
Díky rodinné tradici se od svého mládí věnuje hře na dudy a také tradiční výrobě chodských dud. V roce 1957 se stal členem dudácké muziky ZUŠ Domažlice, byl rovněž členem dudácké muziky souboru Psohlavci Praha (1967–1971) a vedoucím Malé dudácké muziky Praha (1971–1973). Po svatbě se přestěhoval do Plzně, kde od roku 1975 působí dodnes. Dudařské dílny má dvě – pracuje souběžně v Domažlicích a v Plzni. Od roku 1979 je aktivním členem Souboru písní a tanců Jiskra (dudák, řadu let pracoval také jako vedoucí souboru). Stál také u zrodu Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň, kde je dodnes aktivním členem festivalového výrobu.
V Plzeňském kraji je dnes jedním z nejznámějších výrobců chodských dud. S bratrem Stanislavem představuje již třetí generaci těchto výrobců – tradici založil dědeček Jakub Konrády (1881–1946). Po svých rodinných předchůdcích převzal a dále rozvíjí tradiční postup výroby dud i způsob zpracování všech materiálů. A to včetně dvou „revolučních zlepšováků“ ve výrobě, které pocházejí z rodinné dílny Konrádyů – 1. speciální ladění dud pomocí šroubků (u jiných výrobců se dříve využíval k ladění ne příliš praktický vosk) a 2. vložení mosazného „kolínka“ u volských rohů sloužících na roztrub. Tradiční výroba chodských dud zahrnuje práci v různých technických oborech. Používá několik základních materiálů: dřevo (švestka, javor, lípa), kůže a kožešiny (kozí, psí, v současné době i textilní imitace), kravské a volské rohy (s patřičnou délkou k použití) a kovové součástky z mosazi (MSZ plech, MSZ trubky a trubičky, cvočky a hřebíčky).
Kromě pravidelného účinkování s dudáckou muzikou souboru Jiskra a aktivní prezentací dudácké hry zároveň vychovává i nové, mladé dudáky. Zkušenosti má i s natáčením dudácké hry pro potřeby rozhlasu, jako dudák se podílel na natáčení několika CD dudácké muziky. Ovládá tak i perfektní ladění dud pro náročné studiové podmínky.
Kromě výroby a oprav chodských dud se věnuje také výrobě drobných lidových nástrojů (fanfrnochy, řehtačky) a opravám strunných i dechových nástrojů. V roce 2017 mu byla svěřena restaurátorská práce na historických dudách z roku 1909 ze sbírek Národopisného oddělení Západočeského muzea v Plzni. Pro stejné muzeum vytvořil volnou repliku pastýřské trouby z Plzeňska.
foto: archiv Ing. Jaromíra Konradyho, archiv Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech, příspěvkové organizace, archiv Plzeňského kraje (autor: Zdeněk Vaiz)