Mistr tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje, Obor Drátenictví
Dana Soukupová, Ostromeč
Dana Soukupová v roce 2007 absolvovala Drátenickou školu v Zadní Třebáni pod vedením mistra Mgr. Petra Musila, kde získala osvědčení. Ještě téhož roku vystavovala.
Dana Soukupová spojuje jak tradici, tak i umění. Její práce byla vystavena v několika muzeích v Čechách (Domažlice, Tachov, Klatovy). Své exponáty měla vystavené na mezinárodním setkání dráteníků v Bytči na Slovensku. Rovněž se zúčastnila tematické výstavy v Jílovém u Prahy na téma „Vodní svět“, kde v hodnocení návštěvníků muzea získala II. místo. V roce 2013 odvysílala Česká televise v pořadu Toulavá kamera reportáž o její tvorbě. Paní Soukupová je lektorkou a uskutečnila již řadu tematických kurzů drátování. Z důvodu velkého zájmu veřejnosti plánuje otevřít školu drátenictví.
Je provozovatelkou první Galerie drátenictví v České Republice, která byla slavnostně otevřena 10. května 2014 v Ostromeči u Horšovského Týna. Mimo ucelené tvorby paní Soukupové se zde návštěvníci mohou také seznámit s historií drátenického řemesla.
I když lidstvo zná a používá drát již od pravěku, zrodilo se klasické drátenické řemeslo až v 16. století na Slovensku. Největší rozmach drátenictví byl zaznamenán na konci 19. a začátku 20. století. Po skončení první světové války drátenictví začalo postupně upadat a bylo vytlačováno průmyslovou výrobou, která byla mnohem levnější (tradičním a žádaným výrobkem dráteníků byly např. pasti na myši). V padesátých letech 20. století drátenictví úplně zaniklo a znovu se začalo objevovat až v současnosti, často však v podobě uměleckého šperkařství.
Paní Dana Soukupová netvoří ovšem předměty pouze pro dekoraci, ale dbá na jejich užitnost a jako jedna z mála naplňuje také tradiční poslání dráteníků, kterým bývala preventivní ochrana zejména hliněného nádobí před rozbitím a také oprava střepů (tj. poškozených hliněných nádob).
Dana Soukupová pracuje hlavně s černě žíhaným drátem, který používali i staří dráteníci. Své výrobky ošetřuje lakem nebo olejem, neboť v dnešní době se změnili nároky na údržbu a i když většina výrobků slouží lidem spíše jako dekorace, lze je i běžně používat. Pracuje i s ostatními druhy drátů. Ať se jedná o dráty měděné, mosazné, pozinkované či stříbrné, dá se říci, že používá všechny druhy drátu. Často vytváří kombinací těchto drátů obrazce, kde využívá jejich barevných odstínů.
Navštěvuje historické jarmarky a řemeslné trhy, kde je její účast velmi žádána a vždy kladně hodnocena. Zúčastňuje se mimo jiné Dne řemesel v Chanovicích, Selské slavnosti v Holašovicích, Slavnosti jablek na Krasíkově a mnoha dalších podobných řemeslných akcí. Rovněž byla oslovena Hornofalckým muzeem, zda by v jejich skanzenu nepředváděla své řemeslo, což se uskutečnilo a pochvalně o tom psali i německé noviny.
Řemeslu se věnuje téměř 14 let a na své náklady otevřela již zmíněnou galerii, ve které má svoji dílnu a která byla zařazena mezi turistické zajímavosti (má svou turistickou vizitku), ale i do Prázdninové štafety pro děti.
foto: archiv paní Dany Soukupové, archiv Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech, příspěvkové organizace (autor: Jan Kavale)