Nositel:
Jan Červený
kapelník Úhlavanky, pošumavské dechovky z Klatov
Dechová hudba
2021
Nemateriální kulturní dědictví Plzeňského kraje
Úhlavanka, pošumavská dechovka z Klatov
Počátky pošumavské dechové kapely, původně s názvem Klatovanka, sahají do roku 1967, kdy ji založilo osm muzikantů v čele s klatovským trumpetistou Antonínem Bulkou. Zřizovatelem jí byla Stálá divadelní scéna v Klatovech. V roce 1970 se novým zřizovatelem stává n. p. Zemědělské stavby Klatovy a kapela mění svůj název na Stavbařka, který užívá až do roku 1972, kdy název mění na Úhlavanku. V tomto roce uskupení přechází pod ZV ROH Západočeské mlékárny v Klatovech. Krátce se nachází u Okresní správy silnic Klatovy a znovu u Zemědělských staveb v Klatovech. Až v roce 1989 se kapela zcela osamostatnila a začala užívat dnešní název Úhlavanka, pošumavská kapela z Klatov.
V roce 1972 v souboru začal účinkovat trumpetista František Štejnar, jehož vysoce profesionální přístup měl podstatný vliv na zvýšení kvality souboru. V Československém rozhlase natočila Úhlavanka několik hudebních snímků a zúčastnila se natáčení Československé televize v pořadu „Zastavení v Klatovech“. O vysoké úrovni kapely svědčí vysoké hodnocení získávané na povinných klasifikačních přehrávkách.
V roce 1975 byla kapela vybrána Krajským kulturním střediskem v Plzni, aby účinkovala na Dnech družby v NDR. V roce 1976 se kapelníkem stává Jan Červený (dosud), který je i stálým zpěvákem orchestru. Původně působil v kapele Akord, kde zpíval a hrál na trumpetu. V roce 1979 získala Úhlavanka první místo v kategorii malých orchestrů v celostátní přehlídce v Přerově. Uměleckým vedoucím orchestru je od roku 2009 klarinetista Pavel Zoubek. V roce 2015 natočila kapela v novém složení album „Úhlavanka – Vyhrávala kapela“. Ve studiu Českého rozhlasu Plzeň natočila Úhlavanka i CD Úhlavanka 2020 a aktuální CD SEDMDESÁTKA (2021). V posledních letech kapela prošla širokou „omlazovací kúrou“. Na místa starších hudebníků nastoupili mladí absolventi konzervatoře, kteří mají stálé angažmá v Divadle J. K. Tyla v Plzni, nebo v Plzeňské filharmonii. I díky tomu patří Úhlavanka mezi nejlepší české dechové orchestry. Standartní obsazení Úhlavanky je čtrnáct muzikantů. Základní repertoár tvoří převážně písně ze Šumavy a jižních Čech. Kromě klasické dechovky nabízí kapela i populární melodie v rytmu rock´n´rollu, walzu či blues. Během celého roku je kapelu možné vidět a slyšet na akcích pořádaných městem Klatovy, na Chodských slavnostech v Domažlicích, Zemi živitelce v Českých Budějovicích, poutích apod.