2017
Nemateriální kulturní dědictví Plzeňského kraje
Staročeská svatba, masopustní průvod městem Plánice
nositel: SH ČMS - Sbor dobrovolných hasičů Plánice
Staročeská svatba, masopustní průvod městem Plánice, kterou pořádá každých pět let zdejší Sbor dobrovolných hasičů, má místnímu obyvatelstvu a návštěvníkům připomínat, jak takovýto obřad probíhal dříve. Patrně vznikl jako reflexe masopustního období coby času veselí a svateb jako výsledek spolkové činnosti plánických občanů.
Příprava masopustního průvodu začíná již v říjnu předchozího roku, kdy obyvatelé Plánice plánují, kdo půjde za jakou postavu či masku. K úplnému zpřesnění masek pak dojde na konci listopadu a v měsících prosinci a lednu se intenzivně připravují masky, popř. i přesný program průvodu. Některé masky mají občané uloženy doma. Kroje byly odkoupeny sborem v roce 2011 po zrušení půjčovny v Plzni.
Účastníci a masky se scházejí o masopustní sobotě nejpozději ve 12.30 hodin ve Spolkovém domě v Plánici, kde se dooblečou, dozdobí a domaskují. Od Spolkového domu se pak průvod ve 13.00 hodin vydá městem za doprovodu dechovky a přihlížejících diváků.
Nejprve velitel Sboru dobrovolných hasičů v Plánici navolí pořadí masek a krojovaných osob v průvodu. Ten začíná v čele se dvěma policajty, za nimiž následují smluvčí, svědkové, družby a družičky, různí řemeslníci, např. ševci, holiči, řezníci, pekaři a další. V průvodu nechybí kočár s koňským spřežením, kde za doprovodu kočích sedí hraběnka, hrabě a páže. Průvod uzavírá cikánský vůz, provázený cikány a cikánkami, žebrajícími dětmi, vykladači karet či věštci budoucnosti. Masopustní průvod navštíví nejdříve dům ženicha, kde po práci smluvčích a menším občerstvení svatebčanů se tito zapojí do průvodu, který pokračuje do bydliště nevěsty a odtud městem zpět do Spolkového domu. V průvodu bývá cca kolem 150 masek a krojovaných osob. Masopustní veselí pokračuje večerní taneční veselicí začínající cca kolem 17.00 hodiny ve Spolkovém domě a končící v nedělních ranních hodinách.