2017
Nemateriální kulturní dědictví Plzeňského kraje
Plzeňské loutkářství
nositel: Divadlo ALFA, příspěvková organizace
Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí, reprezentovanou především Loutkovým divadlem Feriálních osad a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka, později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů, Jiřího Trnky. V letech 1930–1943 zde mělo základnu první profesionální loutkové divadlo Plzeňské loutkové divadlo prof. J. Skupy, které po válce přesídlilo do Prahy.
Divadlo Alfa vychází z této loutkářské tradice a navazuje také na Divadlo dětí, které od roku 1966 působilo v historické budově Alfy na dnešní Americké třídě. V roce 1992 se přestěhovalo do moderní budovy na Rokycanské 7 a přijalo název Divadlo ALFA. Dnešní Divadlo ALFA nabízí svá představení publiku všech generací. Široká škála představení začíná u klasických pohádek a končí u poezie Jacquese Préverta. Patnáctičlenný soubor upřednostňuje komediální pojetí divadla, jež oživuje nevšedním způsobem domácí i zahraniční půdu. Divadlo navštívilo Slovensko, Ukrajinu, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Itálii, Francii, SRN, Polsko a Japonsko. Od roku 1967 je divadlo spolupořadatelem festivalu Skupova Plzeň, soutěžního bienále českého profesionálního loutkového divadla se zahraničními hosty.
Plzeňské loutkářství je originální a nezaměnitelné, se silným vlivem na vývoj českého loutkářství. Hluboké zakořenění a popularita fenoménu mají za následek jeho rozvíjení a předávání z generace na generaci. I díky Plzeňskému loutkářství bylo v roce 2016 české loutkářství připsáno do reprezentativního seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.