2019
Nemateriální kulturní dědictví Plzeňského kraje
Ochotnické divadlo západních Čech
nositel: Divadelní spolek Jezírko
Divadelní spolek Jezírko patří mezi nejstarší divadelní spolky v Plzni. Svoji činnost zahájil v roce 1916 (neoficiálně dříve) na Košutce pod názvem Dělnická tělovýchovná jednota na Košutce a vlastně bez přestávek působí dodnes. Souběžně od roku 1921 (neoficiálně mnohem dříve) nedaleko existoval divadelní spolek v Bolevci, s původním názvem Dělnický ochotnický soubor v Bolevci. Oba spolky je obtížné a vlastně i zbytečné oddělovat. Řada herců a režisérů působila v obou souborech, jako sousedé si pomáhali, až soubory nakonec v roce 1976, po zbourání Lidového domu v Bolevci, splynuly. Divadelníci byli velmi produktivní (vyjma části válečných let bez stálé scény), uvádělo se neuvěřitelných 3 až 6 nových her ročně. Pravdou je, že se téměř nereprízovaly, nebylo to zvykem. Že se nejednalo o malé soubory, dokládá ustavující schůze při spojení spolků v roce 1976, na které bylo 87 aktivních členů (herců, režisérů, kulisáků, kostymérek, maskérek..., mnohdy to vše v jedné osobě).
Po sloučení soubor působil pod názvem Divadelní amatérský soubor Lucerna (dle první společné hry – Jiráskovy Lucerny) v kulturním domě na Košutce. V 80. letech pak spíše v okolí - sál byl v havarijním stavu. Tím začala "nejistá sezóna", kde soubor bude zkoušet a uvádět své hry. Po roce 1990 a privatizaci kulturního domu spolek začal pouť po řadě plzeňských scén, která skončila až v roce 2005 v kulturním domě Šeříkovka. Od roku 1993 soubor působí pod názvem Divadelní spolek Jezírko, na památku řady představení u jezírka na Košutce, kde začala jeho historie. V tomto období se výraznou osobností stává umělecký vedoucí, herec, režisér i technik Jaroslav Pára. Pod jeho vedením hrál soubor v 90. letech zejména hry pro děti, po roce 1999 nastupují stále více představení pro dospělé, specifické jsou takzvané "velkohry" (1995 Saracénský Čert, 1998 Starokláti) postavené pro přírodní jeviště v zámeckém parku v Křimicích a hostování na řadě scén v okolí Plzně.
V současnosti se divadlo soustředí především na hry pro dospělého diváka, kde se v dramaturgii mísí tradiční hry a moderní trendy současného divadla. Předsedou spolku je režisér a herec David Adámek.